UACCB announces 2021-2022 graduates

Posted Date - 5/10/22


The University of Arkansas Community College at Batesville is pleased to announce the 2021- 2022 graduates.


Honor graduates are denoted as summa cum laude (cumulative grade point average of 3.9 or higher) magna cum laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.89) and cum laude (cumulative GPA of 3.5 to 3.74). 


*Summa cum laude
** Magna cum laude
*** Cum laude


Graduates are as follows:


Associate of Arts-General Education
Quentin H. Acklin, Batesville
William D. Akins, Batesville
Alexander B. Arnold, Batesville
Lauren E. Barber, Sulphur Rock***
Brianna E. Bass, Batesville***
Ashlyn K. Blevins, Locust Grove
Georgia A. Camp. Batesville***
Belynda A. Cannon, Drasco
Glendi A. Castillo, Batesville***
Gina S. Chavez, Melbourne***
Christina F. Courtney, Batesville***
Jennifer Cruz, Batesville ***
Katherine J. Denison, Batesville**
Jordin B. Dossett, Floral
Eva R. Durham, Strawberry**
Christian F. England, Cord***
Nicholas P. Fowler, Batesville***
Corey R. Green, Weiner
Jose F. Guevara, Batesville
Sophie E. Harper, Batesville
Natasha A. Hightower, Bradford*
Morgan E. Hill, Batesville***
Fischer G. Hodges, Searcy
Collin E. Hoffman, Black Rock
Stephanie G. Holder, Newark
Cassidy L. Holder, Strawberry*
Molly A. Housdan, Greers Ferry***
William J. Howerton, Poughkeepsie*
Kelsey J. Huff, Batesville
Lindsey P. Hutchison, Newark
Anesa B. James, Concord ***
Andrew R. Jeffery, Batesville
David M. Jennings, Magness
Emilee E. Jones, Batesville***
Emily P. Joslin, Batesville
Kaitlyn M. King, Judsonia
Chloe M. Low, Batesville
Grayson A. Mangus, Batesville
Madison B. Maples, Thida
Alexia L. Mathews, Rosie**
Cheyenne N. McSpadden, Cave City
Hope A. Moore, Higden
Kristi J. Morgan, Southside
Nolan D. Pace, Bald Knob
Haley K. Parker, Smithville*
Kristina M. Pennywitt, Locust Grove***
Emma J. Porter, Searcy
Haley J. Preacher, Locust Grove
Zachary B. Presser, Batesville*
Emily G. Richardson, Batesville
Caden A. Robertson, Drasco
Madison L. Ruffin, Batesville*
Daniel G. Scussel, Batesville
Catherine L. Shonk, Newark
Ryan F. Sinele, Batesville**
Haley M. Smith, Evening Shade
John H. Spinks, Drasco***
Emily K. Stroud, Batesville
Alexis M. Summers, Pleasant Plains
Andrew J. Taylor, Batesville
Donna J. Terrell, Batesville***
Lenoard E. Tripp, Batesville*
Carrie J. Turner, Amity
William D. Wentz, Batesville**
James D. Wentz, Batesville***
Olivia B. Williams, Batesville
Kamdyn B. Willmuth, Strawberry***



Associate of Science-Agriculture Business
Natasha A. Hightower, Bradford*
Hannah K. Ragle, Charlotte
Michael E. Shaw, Newark


Associate of Science-Agriculture Technology
Gracie J. Brashers, Batesville
Tyler L. Coldwell, Charlotte
Ashley A. Cunningham, Newark
Natasha A. Hightower, Bradford *


Associate of Science – Business
Brittany C. Boyce, Bald Knob
Jennifer Cano, Cave City *
Glendi A. Castillo, Batesville***
Ian C. Logan, Drasco
Kristi J. Morgan, Southside
Kristina M. Pennywitt, Locust Grove***
Elizabeth G. Poff, Desha
Emma J. Porter, Searcy
Alexis M. Summers, Pleasant Plains


Associate of Science – Criminal Justice
Victoria K. Graham, Romance
James D. Wentz, Batesville***


Associate of Science – Elementary Education
Natasha D. Carlson, Locust Grove
Summer N. Jeffery, Desha**


Associate of Science – Health Professions
Carlie B. Anderson, Newark***
Christina F. Courtney, Batesville***
Madison A. Denham, Sulphur Rock
Eva R. Durham, Strawberry**
Emily P. Joslin, Batesville
Kaitlyn M. King, Judsonia
Ashley M. Lassiter, Cave City
Madison B. Maples, Thida
Hope A. Moore, Higden
Nicole A. Robison, Batesville**
Kamdyn B. Willmuth, Strawberry***


Associate of Science – Pre-Engineering
Mason D. Eades, Heber Springs
Samera M. Orrantia, Smithville*


Associate of Science -STEM
Eva R. Durham, Strawberry**
William J. Howerton, Poughkeepsie*
Kaylee A. Hunter, Batesville
Ardison Kipchirchir, Maumelle***
Hope A. Moore, Higden
Samera M. Orrantia, Smithville*
Eden M. Patterson, Strawberry***
Lukas S. Pickens , Newark**
Hannah L. Reynolds, Batesville***
Madison L. Ruffin, Batesville*
Shayleigh M. Wade, Fifty-Six


Associate of Applied Science – Business Services
Amanda L. Barber, Locust Grove**
Megan E. Cooper, Batesville
Kristi J. Morgan, Southside


Associate of Applied Science – Computer Technology
Dustin A. Armstrong, Westville, OK*
Timothy E. Creekmore, Poughkeepsie***
Brandon T. Downing, Batesville***
Robert A. Hunter, Mount Pleasant
Cody R. Ivy, Batesville*
Nathaniel H. Stout, Evening Shade


Associate of Applied Science – Early Childhood Education
Melanie R. Beeler, Batesville
Jessica L. Bishop, Batesville
Shannon E. Bradford, Drasco
Sondra D. Brown, Strawberry***
Natasha D. Carlson, Locust Grove
Brianna L. Crabtree, Batesville
Anesa B. James, Concord**
Loretta M. Loggains, Batesville**
Jessica A. Renteria, Pleasant Plains
Heather L. Roberts, Batesville
Alysha F. Shetrone, Ash Flat
Amber N. Tucker, Batesville***


Associate of Applied Science – EMT/Paramedic
Jennifer L. Goines, Cave City**
Monica R. Grissom, Cord
Michaela L. Wagley, Cushman


Associate of Applied Science – Industrial Technology
Noe Gaytan, Jr., Batesville
Caleb E. Hoffman, Black Rock*
Hayden K. Little, Batesville*
Jimmy G. Nail, Batesville***
Jack U. Noordhoek, Sulphur Rock***
Hunter A. Rhodes, Batesville
Keeley D. Trotter, Cave City***
Austin T. Wilson, Bradford**


Associate of Applied Science – Medical Office Management
Hyeonji Koo, Port Allen, LA**
Elizabeth A. Stacy, Sidney


Associate of Applied Science – Registered Nursing
Sara R. Allen, Cabot
Jessica D. Allgood, Judsonia***
Alexandra N. Bauerlein, Greenbrier
Brandy R. Bilyeu, Searcy
Lily D. Boyce, Quitman
Anna M. Brock, Batesville
Savannah C. Bundy, Bald Knob
Brigitte Cason, Tuckerman
Heather L. Cloyes, Judsonia
Erika R. Coles, Strawberry
Tyler J. Cox, Batesville
Joshua S. Daigle, Searcy
Amber N. Dalton, Batesville
Samantha L. Ethridge, Des Arc
Crystal D. Garcia, Heber Springs
Lauryn F. Gray, Judsonia
Elizabeth D. Harris, Batesville
Kayla M. Hays, Batesville
Hannah Herrington, Searcy
Myles C. Hooper, Rosie
Sabrina L. Inman, Bald Knob
Mikayla H. Jenkins, Batesville
Kimberly D. Jones, Tuckerman
Aliyah K. Kellum, Scott
Courtney N. Koller, Tuckerman
Skylia M. Lester, Imboden
Shanda N. Linville, Charleston
Josie C. Love, Bradford
Cheyanne G. Marshall, Batesville
Rhonda Martin, Little Rock
Kayla L. Mayberry, Evening Shade
Jesse A. McKenzie, Mountain View
Terrilyn G. Mills, Holly Grove
Jodi L. Moody, Desha
Bailey R. Morman, Drasco
Amber L. Parks, Wynne
Sydnie L. Pelley, Newport***
Savanha F. Perrin, Batesville
Torsten Radke, Ozark
Tyrone J. Rich, Batesville
Madison A. Richmond, Heber Springs
Jessica R. Rogers, Ozark
Monet L. Rose, Marion
Krysta F. Sansoucie, Judsonia
Paige M. Scheffler, Drasco
Jamison C. Sisk, Melbourne
Dawn M. Smith, Cave City
Krystal L. Sober, Floral
Melissa F. Spencer, Shirley
Ashley N. Stephens, Batesville
Kayla L. Stephens, Cave City
Brady L. Taylor, Quitman***
Alyson J. Thielemier, Pocahontas
Micah J. Thompson, Heber Springs
Ethan N. Wagnon, Judsonia
Kristen R. Webb, Beebe
Chalee B. Whirley, Poughkeepsie
Amy A. Williams, Beebe
Katline M. Williams, Wilburn
Crystal G. Wilson, Batesville
Mallory J. Wyatt, Searcy


Technical Certificate – Agriculture Business
Michael E. Shaw, Newark


Technical Certificate – Agriculture Technology
Natasha A. Hightower, Bradford


Technical Certificate – Airconditioning/Heat/Refrigeration
Joseph R. Andrews, Batesville**
Blake A. Duncan, Batesville
Noe Gaytan, Jr., Batesville
Samuel L. Humphreys, Sidney**
Hunter A. Rhodes, Batesville
Brandon J. Robison, Batesville
Robert J. Rounds, Batesville
Ryan W. Whited, Highland
Marcus J. Wood, Drasco *


Technical Certificate – Clerical Services 
Megan E. Cooper, Batesville


Technical Certificate – Computer Technology
Dustin A. Armstrong, Westville, OK
Timothy E. Creekmore, Poughkeepsie***
Brandon T. Downing, Batesville***
Robert A. Hunter, Mount Pleasant
Cody R. Ivy, Batesville*
Nathaniel H. Stout, Evening Shade


Technical Certificate – Cosmetology 
Stacie K. Barnes, Batesville*
Traca J. Bolin, Cave City*
Alexis M. Branscum, Mountain View*
Bailey L. Buchanan, Mountain View*
Whitney Campbell, Mountain View*
Jillian M. Clark, Batesville*
Madeline D. Crawford, Newport
Jenny C. Davis, Walnut Ridge*
Allie B. Earls, Newark*
Nikki L. Greenlee, Drasco
Dalaney P. Harris, Ash Flat*
Makayla R. Howerton, Mammoth Spring *
Summer L. James, Evening Shade***
Rebecka L. Lindsey, Mountain View*
Lindsey N. Marlar, Newport*
Madison M. Mashburn, Batesville*
Hallee R. Metcalf, Cherokee Village*
Paige M. Morrow, Ash Flat*
Yadelin A. Ochoa, Batesville
Keeley E. Rose, Batesville*
MacKenzie F. Scroggins, Prim*
Brianna D. Stowers, Ash Flat*
Riley M. Tapp, Cherokee Village*
Graci K. Tate, Melbourne*
Emasue C. Thompson, Prim*
Mickayla M. Weymouth, Bradford
Klenton A. Wilson, Oxford


Technical Certificate – Early Childhood Education 
Melanie R. Beeler, Batesville
Jessica L. Bishop, Batesville
Shannon E. Bradford, Drasco
Sondra D. Brown, Strawberry***
Natasha D. Carlson, Locust Grove
Brianna L. Crabtree, Batesville
Serena D. Lee, Batesville
Loretta M. Loggains, Batesville**
Jessica A. Renteria, Pleasant Plains
Heather L. Roberts, Batesville
Alysha F. Shetrone, Ash Flat


Technical Certificate – EMT/Paramedic 
Jennifer L. Goines, Cave City**
James T. Griffis, Cave City
Monica R. Grissom, Cord
Jason E. Mobley, Malvern
Hannah M. Rodriguez, Magness
Dillon J. Thornley, Melbourne
Michaela L. Wagley, Cushman


Technical Certificate – Entrepreneurship 
William J. Thompson, Sulphur Rock


Technical Certificate – General Studies 
Quentin H. Acklin, Batesville
William D. Akins, Batesville
Alexander B. Arnold, Batesville
Brittany C. Boyce, Bald Knob
Tyler L. Budnik, Newark
Georgia A. Camp, Batesville***
Belynda A. Cannon, Drasco
Jennifer Cano, Cave City *
Natasha D. Carlson, Locust Grove
John O. Casteel, Batesville
Glendi A. Castillo, Batesville***
Gina S. Chavez, Melbourne***
Christina F. Courtney, Batesville***
Jennifer Cruz, Batesville***
Katherine J. Denison, Batesville**
Jordin B. Dossett, Floral
Eva R. Durham, Strawberry**
Alexis R. Galloway, Magness
Miranda R. Gibson, Williford
Corey R. Green, Weiner
Jose F. Guevara, Batesville
Sophie E. Harper, Batesville
Courtney D. Hastings, Batesville
Fischer G. Hodges, Searcy
Stephanie G. Holder, Newark
Cassidy L. Holder, Strawberry*
Andrew R. Jeffery, Batesville
David M. Jennings, Magness
Emilee E. Jones, Batesville***
Emily P. Joslin, Batesville
Ashley M. Lassiter, Cave City
Chloe M. Low, Batesville
Grayson A. Mangus, Batesville
Madison B. Maples, Thida
Alexia L. Mathews, Rosie**
Cheyenne N. McSpadden, Cave City
Emily G. Money, Floral
Kristi J. Morgan, Southside
Trevor E. Nunnally, Smithville**
Haleigh N. Owen, Batesville
Jacob W. Painter, Batesville
Haley K. Parker, Smithville*
Elizabeth G. Poff, Desha
Emma J. Porter, Searcy
Zachary B. Presser, Batesville*
Emily G. Richardson, Batesville
Caden A. Robertson, Drasco
Daniel G. Scussel, Batesville
Ryan F. Sinele, Batesville**
Hunter B. Smart, Batesville
Lauren P. Smith, Batesville
Haley M. Smith, Evening Shade
Katie L. Smithee, Batesville
John H. Spinks, Drasco
Jeannie M. Standridge, Floral*
Emily K. Stroud, Batesville
Alexis M. Summers, Pleasant Plains
Andrew J. Taylor, Batesville
Brady L. Taylor, Quitman***
Donna J. Terrell, Batesville***
Lenoard E. Tripp, Batesville*
Carrie J. Turner, Amity
Shayleigh M. Wade, Fifty-Six
Ryan W. Whited, Highland
Olivia B. Williams, Batesville
Kamdyn B. Willmuth, Strawberry***


Technical Certificate – Health Professions 
Quentin H. Acklin, Batesville
William D. Akins, Batesville
Carlie B. Anderson, Newark***
Alexander B. Arnold, Batesville
Nicholas L. Arnold, Paragould***
Lauren E. Barber, Sulphur Rock***
Brianna E. Bass, Batesville***
Brittany C. Boyce, Bald Knob
Bryce J. Branscum, Cave City***
Ethan S. Brashers, Batesville
Brian M. Briesmeister, Batesville
Georgia A. Campus, Batesville
Belynda A. Cannon, Drasco
Jennifer Cano, Cave City *
Morgan R. Case, Batesville
John O. Casteel, Batesville
Glendi A. Castillo, Batesville***
Gina S. Chavez, Melbourne***
Tyler L. Coldwell, Charlotte
Jill A. Cook, Evening Shade**
Christina F. Courtney, Batesville***
Toni D. Cremeens, Batesville
Jennifer Cruz, Batesville***
Estela Delgado, Batesville
Madison A. Denham, Sulphur Rock
Katherine J. Denison, Batesville**
Jordin B. Dossett, Floral
Abigail N. Dugger, Bald Knob**
Eva R. Durham, Strawberry**
Kayci R. Eddy, Batesville
Katelynn B. Edington, Batesville
Christian F. England, Cord***
Katrina R. Flores, Batesville
Amber N. Ford, Batesville
Mary E. Forte, Heber Springs
Woodrow S. Fowler, Batesville
David S. Garner, Batesville
Miranda R. Gibson, Williford
Miranda E. Goble, Newport
Corey R. Green, Weiner
Jose F. Guevara, Batesville
Brooke A. Hammack, Batesville
Sophie E. Harper, Batesville
Courtney D. Hastings, Batesville
Brooklyn M. Hatfield, Batesville
Robert H. Haynes, Bald Knob
Adela C. Herrera, Floral
Natasha A. Hightower, Bradford*
Morgan E. Hill, Batesville***
Fischer G. Hodges, Searcy
Stephanie G. Holder, Newark
Cassidy L. Holder, Strawberry*
Jacob L. Horton, Cave City*
William J. Howerton, Poughkeepsie*
Kelsey J. Huff, Batesville
Kaylee A. Hunter, Batesville
Lindsey P. Hutchison, Newark
Sabrina L. Inman, Bald Knob
Andrew R. Jeffery, Batesville
Summer N. Jeffery, Desha**
Mikayla H. Jenkins, Batesville***
David M. Jennings, Magness
Emilee E. Jones, Batesville***
Emily P. Joslin, Batesville
Emma G. Justus, Batesville
Jessica L. Keeney, Batesville
Kaitlyn M. King, Judsonia
Ashley M. Lassiter, Cave City
Dana R. Lawson, Mountain View
Jacalyn F. Leal, Batesville
Ian C. Logan, Drasco
Chloe M. Low, Batesville
Grayson A. Mangus, Batesville
Bradon H. Manuel, Cave City
Madison B. Maples, Thida
Cheyanne G. Marshall, Batesville
Caleb L. Martin, Sidney
Alexia L. Mathews, Rosie**
Kayla L. Mayberry, Evening Shade***
Kailee B. McGhee, Batesville*
Albert L. McGinnis, Cave City
Cheyenne N. McSpadden, Cave City
Diana Medel, Batesville
Jonathan J. Mhlanga, Searcy
Emily G. Money, Floral
Brianna N. Moores, Sulphur Rock**
Hope A. Moore, Higden
Kristi J. Morgan, Southside
Ian A. Niemeyer, Batesville
Trevor E. Nunnally, Smithville**
Samera M. Orrantia, Smithville*
Haleigh N. Owen, Batesville
Jacob W. Painter, Batesville
Cayla E. Parker, Floral
Haley K. Parker, Smithville*
Kristina M. Pennywitt, Locust Grove***
Efrain Perez Quiroz, Batesville
Lukas S. Pickens, Newark**
Elizabeth G. Poff, Desha
Emma J. Porter, Searcy
Hannah L. Reynolds, Batesville***
Emily G. Richardson, Batesville
Gracie E. Ring, Batesville
Kari S. Ring, Cave City
Caden A. Robertson, Drasco
Nicole A. Robison, Batesville***
Keely C. Rolins, Batesville
Madison L. Ruffin, Batesville*
Brook M. Sanchez, Batesville
Alesondria P. Scales, Batesville
Michael E. Shaw, Newark
Catherine L. Shonk, Newark
Ryan F. Sinele, Batesville**
Kurstin E. Skinner, Pleasant Plains
Hunter B. Smart, Batesville
Lauren P. Smith, Batesville
Katie L. Smithee, Batesville
John H. Spinks, Drasco
Natalie N. St Clair, Batesville
Blake N. Stephens, Cave City
Kayla L. Stephens, Cave City
Emily K. Stroud, Batesville
Alexis M. Summers, Pleasant Plains
Kyla A. Swafford, Thida***
Andrew J. Taylor, Batesville
Donna J. Terrell, Batesville***
Yulisa M. Tomas, Batesville**
Lenoard E. Tripp, Batesville*
Carrie J. Turner, Amity
Elixabeth C. Upton, Batesville
Whitney R. Varnell, Bald Knob
Shayleigh M. Wade, Fifty-Six
Nancy B. Wann, Batesville***
Elizabeth A. Weaver, Sulphur Rock*
Emma F. Webb, Mount Pleasant *
William D. Wentz, Batesville**
James D. Wentz, Batesville***
Olivia B. Williams, Batesville
Sierra G. Williams, Cave City
Kamdyn B. Willmuth, Strawberry***
Morgan E. Wimberley, Batesville
Seth T. Wojcik, Batesville
Braiden A. Wright, Batesville
Grace E. Young-Crawford, Batesville


Technical Certificate – Management and Supervision 
Cheryl D. English, Batesville*
Lauren D. Knott, Batesville


Technical Certificate – Mechatronics 
Aaron L. Hicks, Concord*
Caleb E. Hoffman, Black Rock*
Chase M. McElroy, Locust Grove **
Jack U. Noordhoek, Sulphur Rock
Robert M. Pennywitt, Locust Grove**
Austin T. Wilson, Bradford**


Technical Certificate – Medical Office Management 
Hyeonji Koo, Port Allen, LA**


Technical Certificate – Practical Nursing
Wyatt F. Aguilar, Cave City
Katherine P.  Ahle, Pocahontas
Cindy Almanza, Batesville
Katelyn B. Babb, Heber Springs
Bridget L. Blount, Batesville
Holly S. Carr, Beebe
Bethany D. Desoto, Heber Springs
Victoria A. Hendrickson, Strawberry
Jesus Herrera, Batesville
Erin E. Lambert, Batesville
Madison M. Manor, Batesville
Allysia D. Moore, Batesville
Alesondria P. Scales, Batesville
Katie L. Smithee, Batesville
Brittany N. Taylor, Batesville


Technical Certificate – Software Development
Dustin A. Armstrong, Westville, OK*
Timothy E. Creekmore, Poughkeepsie***
Brandon T. Downing, Batesville***
Robert A. Hunter, Mount Pleasant


Technical Certificate – Welding 
Dillon W. Bullard, Batesville
Dorian Z. Del Rosal, Batesville**
Vernon G. Derring, Batesville
Maggie N. Duncan, Mount Pleasant*
Justin S. Fike, Rosie*
Forrest Green, Southside
Benjamin T. Hopper, Batesville
Alejandro Medina, Batesville
Kevin R. Mendoza, Batesville*
Timothy C. Shirley, Rosie*


Certificate of Proficiency – Agriculture Business
Caden L. Evans, Smithville
Michael E. Shaw, Newark


Certificate of Proficiency – Animal Science
Natasha A. Hightower, Bradford
Michael E. Shaw, Newark
Gracie K. Wiltrout, Pleasant Plains


Certificate of Proficiency – Carpentry
Marco A. Valencia Avalos, Batesville


Certificate of Proficiency – CNC Operator
Justin A. Maguire, Batesville


Certificate of Proficiency – Computer Programming
Dustin A. Armstrong, Westville, OK
Robert A. Hunter, Mount Pleasant
Cody R. Ivy, Batesville


Certificate of Proficiency – Computer Technology
Dustin A. Armstrong, Westville, OK
Timothy E. Creekmore, Poughkeepsie
Brandon T. Downing, Batesville
Mason W. Green, Cave City
Robert A. Hunter, Mount Pleasant
Nathaniel H. Stout, Evening Shade
Madison F. Walker, Evening Shade 


Certificate of Proficiency – Cosmetology Instructor
Whitney B. Foster, Bradford


Certificate of Proficiency – Early Childhood Education
Melanie R. Beeler, Batesville
Shannon E. Bradford, Drasco
Jessica L. Ford, Cave City
Kelsey R. Jeffrey, Floral
Serena D. Lee, Batesville
Breelie J. Martin, Strawberry
Rachel M. Mathews, Batesville
Gracie D. McComas, Cave City
Tessa R. Minyard, Batesville
Savannah M. Mitchell, Batesville
Stacy N. Seibert, Swifton
Amanda L. Sharp, Locust Grove
Amanda L. Voyles, Powhatan
Cindy M. Weatherford, Pleasant Plains
Gracie A. Wood, Sulphur Rock


Certificate of Proficiency – EMT/Basic
David J. Biewer, Evening Shade
Kaleb H. Burdin, Batesville
Erica L. Chappell, Cave City
Sunni T. Guth, Batesville
Amy M. Leonard, Brockwell
Steven R. Lewis, Batesville
Netzy Mendez-Sanchez, Charlotte
Michael C. Mitchell, Cave City
Jerica L. Peacock, Batesville
Joddie L. Shutt, Sulphur Rock
Jacob A. Tuggle, Batesville
Brianna R. Walker, Batesville
Ashton T. Weaver, Batesville
Andy D. Winkle, Batesville
Bruce D. Winston, Locust Grove
Christy D. Woodard, Tuckerman


Certificate of Proficiency – Health Professions 
Quentin H. Acklin, Batesville
Nayely Amparo, Batesville
Carlie B. Anderson, Newark
Alexander B. Arnold, Batesville
Lauren E. Barber, Sulphur Rock
Brianna E. Bass, Batesville
Ashlyn K. Blevins, Locust Grove
Brittany C. Boyce, Bald Knob
Bryce J. Branscum, Cave City
Ethan S. Brashers, Batesville
Gracie J. Brewer, Rosie
Tyler L. Budnik, Newark
Georgia A. Camp, Batesville
Cameron J. Campos, Batesville
Belynda A. Cannon, Drasco
Jennifer Cano, Cave City
Andrea M. Caraway, Sulphur Rock
Morgan R. Case, Batesville
Lidia Y. Castillo, Batesville
Jorge E. Cervantes, Batesville
Erica L. Chappell, Cave City
Gina S. Chavez, Melbourne
Anna C. Clark, Batesville
Tyler L. Coldwell, Charlotte
Christina F. Courtney, Batesville
Toni D. Cremeens, Batesville
Jennifer Cruz, Batesville
Estela Delgado, Batesville
Madison A. Denham, Sulphur Rock
Katherine J. Denison, Batesville
Abigail N. Dugger, Bald Knob
Eva R. Durham, Strawberry
Katelynn B. Edington, Batesville
Christian F. England, Cord
Yareli Estrada, Rose Bud
Rex B. Fletcher, Strawberry
Katrina R. Flores, Batesville
Amber N. Ford, Batesville
Mary E. Forte, Heber Springs
Woodrow S. Fowler, Batesville
Anna R. Franks, Marcella
Aaron C. Fulks, Mountain View
Samantha K. Fuller, Evening Shade
Kenlee L. Gallegly, Wilburn
Arlet Garcia-Martinez, Batesville
David S. Garner, Batesville
Hannah M. Gay, Mountain View
Miranda R. Gibson, Williford
Harley N. Goble, Newport
Miranda E. Goble, Newport
Corey R. Green, Weiner
Mishelle C. Greenhaw, Batesville
Jose F. Guevara, Batesville
Brittany M. Harmon, Batesville
Wendy A. Harmon, Fairfield Bay
Sophie E. Harper, Batesville
Courtney D. Hastings, Batesville
Brooklyn M. Hatfield, Batesville
Morgan E. Hill, Batesville
Emily E. Hill, Batesville
Fischer G. Hodges, Searcy
Stephanie G. Holder, Newark
Cassidy L. Holder, Strawberry
Jacob L. Horton, Cave City
Kelsey J. Huff, Batesville
Shanna D. Huffine, Batesville
Erica L. Hughes, Newark
Kaylee A. Hunter, Batesville
Lindsey P. Hutchison, Newark
Leyah A. Jarrett, Cushman
Maria De L.A. Jasso, Batesville
Andrew R. Jeffery, Batesville
Summer N. Jeffery, Desha
David M. Jennings, Magness
Jesus O. Jeronimo, Batesville
Faryn M. Johnson, Cave City
Emilee E. Jones, Batesville
Jessica L. Keeney, Batesville
Lauren E. Kimberling, Bradford
Cy H. King, Cave City
Kaitlyn M. King, Judsonia
Ashley M. Lassiter, Cave City
Dana R. Lawson, Mountain View
Jacalyn F. Leal, Batesville
Courtney P. Lewis, Batesville
Chloe M. Low, Batesville
Grayson A. Mangus, Batesville
Bradon H. Manuel, Cave City
Madison B. Maples, Thida
Caleb L. Martin, Sidney
Rosemarie E. Mashburn, Powhatan
Alexia L. Mathews, Rosie
Kayla L Mayberry, Evening Shade
Cory M. McDougal, Batesville
Kailee B. McGhee, Batesville
Albert L. McGinnis, Cave City
Diana Medel, Batesville
Jonathan J. Mhlanga, Searcy
Ashley D. Miller, McCrory
Mason J. Miller, Pleasant Plains
Emily G. Money, Floral
Houston B. Morgan, Lynn
Kristi J. Morgan, Southside
Makiyla J. Morris, Pleasant Plains
Kiersten D. Morrison, Smithville
Ann M. Moser, Cave City
Ian A. Niemeyer, Batesville
Crystal A. Norman, Fairfield Bay
Trevor E. Nunnally, Smithville
Samera M. Orrantia, Smithville
Haleigh N. Owen, Batesville
Jacob W. Painter, Batesville
Haley K. Parker, Smithville
Gracie A. Pate, Judsonia
Kristina M. Pennywitt, Locust Grove
Jordan G. Perkey, Batesville
Lukas S. Pickens, Newark
Elizabeth G. Poff, Desha
Emma J. Porter, Searcy
Haley J. Preacher, Locust Grove
Maya C. Prickett, Batesville
Aura J. Puckett, Batesville
Gracie E. Ring, Batesville
Kari S. Ring, Cave City
Lizbeth R. Roa, Batesville
Caden A. Robertson, Drasco
Nicole A. Robison, Batesville
Keely C. Rolins, Batesville
Rachel D. Roper, Marcella
Forrest D. Sandefur, Floral
Michael E. Shaw, Newark
Catherine L. Shonk, Newark
Elaine R. Siler, Bald Knob
Ryan F. Sinele, Batesville
Kurstin E. Skinner, Pleasant Plains
Lauren P. Smith, Batesville
Katie L. Smithee, Batesville
Natalie N. St Clair, Batesville
Carlee L. Stair, Drasco
Blake N. Stephens, Cave City
Alexas L. Sterling, Batesville
Emily K. Stroud, Batesville
Alexis M. Summers, Pleasant Pains
Kyla A. Swafford, Thida
Tye A. Swaim, Batesville
Andrew J. Taylor, Batesville
Donna J. Terrell, Batesville
Yulisa M. Tomas, Batesville
Carolina Trevino, Batesville
Lenoard E. Tripp, Batesville
Cesareo J. Uriostegui, Jonesboro
Danny V. Vo, Batesville
Shayleigh M. Wade, Fifty-Six
Michaela L. Wagley, Cushman
Elizabeth A. Weaver, Sulphur Rock
Emma F. Webb, Mount Pleasant
Deborah J. White, Batesville
Faith L. White, Sidney
Olivia B. Williams, Batesville
Sierra G. Williams, Cave City
Kamdyn B. Willmuth, Strawberry
Seth T. Wojcik, Batesville
Kassidy E. Yates, Batesville 
Grace E. Young-Crawford, Batesville


Certificate of Proficiency – HVAC
Joseph R. Andrews, Batesville
Blake A. Duncan, Batesville
Samuel L. Humphreys, Sidney
Jeremy D. Joplin, Batesville
Hunter A. Rhodes, Batesville
Brandon J. Robison, Batesville
Robert J. Rounds, Batesville
Ryan W. Whited, Highland
Marcus J. Wood, Drasco


Certificate of Proficiency – Mechatronics
Hayden K. Little, Batesville
Edgar G. Macias, Batesville
Chase M. McElroy, Locust Grove
Robert M. Pennywitt, Locust Grove
Heather L. Thompson, Batesville
Keeley D. Trotter, Cave City
Alex N. Walker, Cave City
Austin T. Wilson, Bradford


Certificate of Proficiency – Medical Billing and Coding
Hyeonji Koo, Port Allen, LA
Jessica L. Stites, Batesville
Shirley J. Wade, Bradford


Certificate of Proficiency –Network and System Administration
Cody R. Ivy, Batesville


Certificate of Proficiency – Nursing Assistant
Tina M. Allen, Batesville
Terri M. Altom, Floral
Carlie B. Anderson, Newark
Brenden C. Bethel, Batesville
Rebecca L. Bishop, Prim
Addison D. Black, Batesville
Autumn J. Boss, Cave City
Gracie J. Brewer, Rosie
Kyah P. Brinkley, Bradford
QiuWei Chen, Batesville
Rileigh S. Cole, Grand Rapids, TX
Christina F. Courtney, Batesville
Kiley L. Davis, Pangburn
Rebecca S. De la Fuente, Hardy
James E. Deutsch, Batesville
Abigail N. Dugger, Bald Knob
Rex B. Fletcher, Strawberry
Aaron C. Fulks, Mountain View
Baylee J. Furrow, Batesville
Kenlee L. Gallegly, Wilburn
Alexis R. Galloway, Magness
Arlet Garcia-Martinez, Batesville
David S. Garner, Batesville
Mishelle C. Greenhaw, Batesville
Brittany M. Harmon, Batesville
Wendy A. Harmon, Fairfield Bay
Jolene K. Heathcoat, Batesville
Luz C. Herrera, Batesville
Haillie N. Hill, Batesville
Fany A. Huesca, Pleasant Plains
Madisyn L. Hughes, Drasco
Jorgie C. Hulsey, Smithville
Sarah K. Knight, Bradford
Cassandra M. Lane, Lynn
Tonia R. Lindsey, Batesville
Jessica A. Martin, Batesville
Tina M. Mercer, Quitman
Ashley D. Miller, McCrory
Dani L. Moore, Pleasant Plains
Tiffany T. Nguyen, Batesville
Michael B. Noble, Mountain View
Crystal A. Norman, Fairfield Bay
Courtney A. Pierson, Evening Shade
Gracie A. Pretty, Batesville
Gracie E. Ring, Batesville
Christian A. Rogers, Desha
Keely C. Rolins, Batesville
Forrest D. Sandefur, Floral
Bethany N. Scheffler, Floral
Austin C. Scott, Batesville
Mashaya R. Smith, Batesville
Ethan R. Sousa-Ragle, Sulphur Rock
Kyla A. Swafford, Thida
Tye A. Swaim, Batesville
Christian S. Swaims, Batesville
Sheygly N. Vasquez, Batesville
Madison A. Wickersham, Newark


Certificate of Proficiency – Patient Care Technician
Terri M. Altom, Floral
Autumn J. Boss, Cave City
Andrea M. Caraway, Sulphur Rock
Jolene K. Heathcoat, Batesville
Luz C. Herrera, Batesville
Madisyn L. Hughes, Drasco
Taylor M. Reed, Batesville
Alexandera R. Sneed, Batesville
Carolina Trevino, Batesville
Sheygly N. Vasquez, Batesville


Certificate of Proficiency – Plant Science
Natasha A. Hightower, Bradford
Michael E. Shaw, Newark


Certificate of Proficiency – Security and Ethics
Timothy E. Creekmore, Poughkeepsie
Brandon T. Downing, Batesville
Robert A. Hunter, Mount Pleasant


Certificate of Proficiency – Soil Science
Caden L. Evans, Smithville
Michael E. Shaw, Newark
Sarah G. Stubbs, Batesville
Gracie K. Wiltrout, Pleasant Plains


Certificate of Proficiency – Web Development
Dustin A. Armstrong, Westville, OK
Timothy E. Creekmore, Poughkeepsie
Brandon T. Downing, Batesville
Cody R. Ivy, Batesville
William D. Akins, Batesville


Certificate of Proficiency – Welding
Lane T. Birmingham, Cord
Bradley H. Budde, Cave City
Clayton F. Campbell, Charlotte
Jessica M. Conrey, Pocahontas
Dorian Z. Del Rosal, Batesville
Maggie N. Duncan, Mount Pleasant
Caden L. Evans, Smithville
Justin S. Fike, Rosie
Nicholas B. Fisher, Sulphur Rock
Matthew T. Hollman, Batesville
Benjamin T. Hopper, Batesville
Bo L. House, Batesville
Colby A. Langston, Batesville
Macy A. Marotti, Batesville
Alejandro Medina, Batesville
Kevin R. Mendoza, Batesville
Eduardo Penaloza, Batesville
Brock A. Sanders, Cushman
Timothy C. Shirley, Rosie
Sarah G. Stubbs, Batesville
Sean X. Thomas, Batesville
Heather L. Thompson, Batesville


Arkansas High School Diploma
Johnathan Allen, Salem
Sarah Baker, Newark
Julio B. Barajas, Batesville
Alexander Barnett, Cave City
Chance E. M. Barnett, Batesville
Kenneth P. Barnett, Williford
Trevor Beel, Evening Shade
Caleb Berry, Williford
Alexis D. Boles, Evening Shade
Asher Burnett, Mountain View
QiuWei Chen, Batesville
Casey Clay, Batesville
Graci Coe, Batesville
Madison Collins, Higden
John Cook, Cherokee Village
Salvador Cortez, Batesville
Hanna M. Crafton, Cave City
Kerry L. Dean, Batesville
James P. Dobbs, Batesville
Dakota J. Downs, Batesville
Donnie Dutton, Batesville
Carmin Edgin, Batesville
Alexander A. Foster, Floral
Charla A. H. Freeland, Higden
Baylee J. Furrow, Batesville
Alexys S. Gordon, Batesville
Michael W. Goude, Salado
Konnor L. Green, Salem
Dyllan L. Guye, Salem
Tanner R. Harris, Batesville
Ashlie J. Herrington, Cherokee Village
Dakota L. Herrington, Cherokee Village
Christy A. Hertz, Batesville
Jasmine R. Holman, Sulphur Rock
Damien Hooker, Cherokee Village
Hannah L. Hooks, Batesville
Chris Hutchins, Batesville
Christopher T. Kilgar, Hardy
Ligia Lawson, Batesville
Tonia Lindsey, Batesville
Julissa L. Lopez, Batesville
Trent H. Lowe, Cave City
Kimberly A. McIntosh, Batesville
Jenna C. Morton, Batesville
Joslyn Pinkston, Batesville
Shaun Price, Batesville
Micah A. Reed, Batesville
Nicole Reed, Hardy
Taylor M. Reed, Batesville
Clayton Rider, Cave City
Eric W. Rouse, Batesville
Leidy T. Rubio, Cave City
Arianna K. Scarbrough, Batesville
Isabella Sexton, Batesville
Jessica B. Shaw, Sulphur Rock
Eryn Sherrill, Desha
Noah R. Smart, Batesville
Misti R. Smith, Locust Grove
Katerina Spoonhour, Cherokee Village
Zachary P. Stirling, Hardy
Dylan C. Swafford, Newark
Donald Thorne, Batesville
Marco A. Valencia, Batesville
Isaac L. Vanhorn, Floral
Breanna N. Walker, Batesville
Kandiss N. Walker, Hardy
Adrianna Walters, Sulphur Rock
Mikaila L. Weaver, Batesville
Aaron Wiggins, Hardy
Breanna L. Willis, Cave City
Dreaci R. Young, Batesville


Batesville High School
Technical Certificate – Welding
Maggie N. Duncan*


Certificate of Proficiency – CNC Operator
Justin A. Maguire


Certificate of Proficiency – EMT/Basic
Joddie L. Shutt
Brianna R. Walker
Ashton T. Weaver
Andy D. Winkle


Certificate of Proficiency – Nursing Assistant
Jolene K. Heathcoat
Luz C. Herrera
Sheygly N. Vasquez


Certificate of Proficiency – Patient Care Technician 
Jolene K. Heathcoat
Luz C. Herrera
Sheygly N. Vasquez


Certificate of Proficiency – Welding
Maggie N. Duncan
Brock A. Sanders
Sean X. Thomas


Cave City High School
Certificate of Proficiency – Computer Technology
Mason W. Green


Cedar Ridge High School
Certificate of Proficiency – Mechatronics
Edgar G. Macias


Certificate of Proficiency - Welding
Clayton F. Campbell
Matthew T. Hollman


Concord High School
Certificate of Proficiency – Nursing Assistant
Madisyn L. Hughes


Certificate of Proficiency – Patient Care Technician
Madisyn L. Hughes


Hillcrest High School
Associate of Science – STEM
Samera M. Orrantia*


Associate of Science – Pre-Engineering
Samera M. Orrantia*


Technical Certificate – Health Professions
Samera M. Orrantia*


Certificate of Proficiency – Health Professions 
Samera M. Orrantia


Midland High School
Certificate of Proficiency – Nursing Assistant
Kyah P. Brinkley
Dani L. Moore


Pangburn High School
Certificate of Proficiency – Nursing Assistant
Kiley L. Davis


Southside High School
Technical Certificate - Mechatronics
Chase M. McElroy**
Robert M. Pennywitt**


Certificate of Proficiency – EMT/Basic
Jerica L. Peacock


Certificate of Proficiency – Health Professions
Kenlee L. Gallegly


Certificate of Proficiency – Mechatronics 
Chase M. McElroy
Robert M. Pennywitt


Certificate of Proficiency – Nursing Assistant 
Kenlee L. Gallegly
Gracie A. Pretty


Certificate of Proficiency – Welding 
Nicholas B. Fisher


About UACCB
The University of Arkansas Community College at Batesville is a comprehensive two-year community college serving Independence County and the surrounding communities with both transfer and career-technical programs.  Students can complete their first two years of a bachelor’s degree affordably and close-to-home, then transfer virtually anywhere.  Students can also complete a credential in a variety of work-ready programs such as allied health, construction, welding, cosmetology, and more within a semester to one year.  For more information call (870) 612-2000 or visit www.uaccb.edu.



Apply Now
And Start Your UACCB Journey Today

Apply Now
Alert Message


$
/ year
$
/ year
$
/ year
Go To Top